Számolj és tervezz- avagy pár gondolat az üzleti tervről

2019.03.08

Az ösztönös cégvezetés hívei talán nyűgnek élik meg az üzleti terv elkészítését, hiszen azt gondolják, erre csak a nagyobb vállalatoknak van igazán szüksége. Egy A4-es papírlapra felvázolt gyors, néhány soros kalkuláció elég lehet, hogy vállalkozásunk életképes legyen? Szerintünk érdemes az Üzleti tervezést magasabb szintre emelni.. 

Bármekkora is vállalkozása, az üzleti terv segítségével nyomon tudja követni, hogy a jó irányba tart-e a cég élete, és várhatóan mikor éri el a vágyott állapotot. Mondhatjuk, hogy célszerű, de néhány esetben kötelező üzleti tervet készíteni.  (erről még bővebben írunk). Lássuk elsőként a tartalmi elemeket. Ezek az elemek a cég mindennapi életében felmerülő kérdésekkel kapcsolatosak, nincs benne semmi varázslat, elvont gondolat.  Főbb pontjai:

  • A vállalkozás alapadatai
  • Vezetői összefoglaló
  • A vállalkozás részletes leírása
  • Szervezeti felépítés, ábra, a vezetőség bemutatása
  • Működési tervezet
  • Iparági, piaci elemzés
  • Marketing terv
  • Kockázatelemzés
  • Pénzügyi terv

Működő vállalkozás esetén, amikor bővítést fontolgatunk, vagy befektetőt/tulajdonos társat keresünk, netán pályáznánk vagy hitelt vennénk fel, kiemelten fontos egy jól és átláthatóan összerakott üzleti terv. Sőt, nem kiemelten fontos, hanem "kötelező". Előre vetíti a tervezett változtatások hatását. Néha ekkor derül ki, hogy módosítani kell az elképzeléseinken a megvalósíthatóság érdekében. Még mindig jobb, ha a papírra vetéskor derül ki, mint "élesben". Nézzük meg, hogy számíthatunk- e megtérülésre, bevétel növekedésre, illetve, milyen kockázatokat kell figyelembe venni! Az üzleti terv nem a negatívumok gyűjtőlistája, hogy miért nem tudjuk megvalósítani céljainkat. Stratégia váltással és reális célkitűzéssel az üzleti tervünk támasz lehet a döntéshozatalunkban és hozzásegít minket a sikerhez.

Hová tartunk rövid-közép-hosszú távon? Ezt befolyásolják a piaci tényezők, mondjuk bővül/csökken a szolgáltatók köre, vagy több/kevesebb ügyféllel kalkulálhatunk. Amikor úgy érezzük, hogy a célkitűzéseinkhez képest pozitív/negatív irányba haladunk, esetleg stagnálunk, érdemes elővenni az üzleti tervünket és módosítani rajta. Stratégia váltás szükséges? Irreális célokat tűztünk ki? Alábecsültük a lehetőségeinket? Az üzleti terv nem kőbe vésett szabályrendszer, hanem a cégünk mindennapi életét segítő eszköz. Azonban fontos, hogy a benne szereplő adatok mindig a valóságot tükrözzék.

Néhány szó a piaci elemzésről. Tegyük fel saját magunk számára a kérdést, hogy mit tudunk a saját ügyfeleinkről? Nem, életkor, lokáció, pénzügyi helyzet. Ez a minimum, amit tudni kell róluk. Ők mekkora forgalmat tudnak generálni nekünk? Kalkuláljunk reálisan. Mit kell tudni a piacunk jelenlegi helyzetéről? Ha van piackutatásunk, érdemes itt beépíteni az üzleti tervünkbe. Milyen esélyekkel indul a vállalkozásunk az iparági kínálatban és meddig képes fejlődni?

És a híres/hírhedt pénzügyi tervezés? Talán ez a legkritikusabb rész. Érdemes a legpontosabban megbecsülni a kiadási és bevételi oldalunkat.  A kiadások listáján a rejtett költségeinken hajlamosak vagyunk átsiklani. Részletesen írjuk össze a kiadásokat, utána pedig ne szomorodjunk el! Az üzleti tervünk hozzá fog segíteni, a profithoz is! Először is, határozzunk meg vállalkozásunk break-even pontját, azaz a fedezeti pontot. A fedezeti ponton a bevételek fedezik a költségeket. A fedezeti pont alatt a vállalkozás nem működőképes. Ám a pont elérése felett beszélhetünk árrésről, később profitról. 

Az üzleti terv nem csak a kezdetekkor, de a vállalkozás működése során is biztos támpont, jó sorvezető.  A tudatos és adatvezérelt cégvezetés egyik alapköve.

Ha belevágna üzleti terve elkészítésébe, vagy a meglévőn csiszolna, kérje első 60 perces konzultációját a Wellbeing Business csapatától.

Kövesse következő blog bejegyzésünket is a jó üzleti terv ismérveiről is


© Wellbeing Business - sales, strategy, business coaching 
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el